ارسال رایگان برای خرید های بالای 300 هزار تومان

user (2)

ضد آفتاب ها با پوست ما چه می کنند

ضد آفتاب ها با پوست ما چه می کنند

انواع کرم ضد آفتاب

کرم های ضد آفتاب ترکیبی از مواد مختلف برای جلوگیری از آسیب اشعه ماوراء بنفش به پوست به شمار می‌آیند. به طور کلی ضد آفتاب‌ها در ۲ دسته جای می‌گیرند:

  • مسدود کننده‌های فیزیکی یا ضد آفتاب فیزیکال: دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی مواد معدنی موجود در  این نوع از ضد آفتاب را تشکیل می‌دهند. وقتی کرم ضد آفتاب را به پوست خود می‌زنید، این ترکیبات فعال روی سطح پوست می‌نشینند و اشعه UV را منعکس نموده و از پوست دور می‌کنند.
  • جاذب‌های شیمیایی یا ضد آفتاب شیمیایی: این ضد آفتاب‌ها حاوی کربن بوده و یک لایه محافظ نازک روی پوست تشکیل می‌دهند و اشعه UV را قبل از نفوذ به سطح پوست، جذب خود می‌نمایند.

نحوه عملکرد ضد آفتاب روی پوست

حالا که با انواع کرم ضد آفتاب آشنا شدید، متوجه می‌شوید که ضد آفتاب‌ها بسته به ترکیبات بکار رفته در آنها به ۲ صورت عملکرد خود را انجام می‌دهند:

۱- ضد آفتاب اگر فیزیکی باشد، حاوی اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم بوده و پرتوهای فرابنفش را منعکس می‌کند. عملکرد این ضد آفتاب دقیقا شبیه به رنگ سفید است که سبب انعکاس نور می‌شود.

۲- ضد آفتاب‌های شیمیایی اغلب حاوی مواد شیمیایی آلی با نام‌هایی مانند آووبنزون ​​یا اکسی بنزون بوده و برخلاف ضد آفتاب‌های فیزیکی که نور را منعکس می‌کنند، از طریق پیوندهای شیمیایی اشعه UV را جذب خود می‌نمایند. همزمان با جذب اشعه ماوراء بنفش خورشید، ترکیبات موجود در ضد آفتاب شیمیایی به آرامی تجزیه شده و گرما آزاد می‌کنند.

استفاده از هر نوع ضد آفتاب چه شیمیایی و چه فیزیکی موجب حفاظت از پوست در برابر اشعه مضر آفتاب می‌شود.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *